Személyreszabott mentorálással
"Néha el kell hagynunk amit ismerünk, hogy kiderüljön mit tudunk." /Ismeretlen szerző/
Változtatni akkor tudunk, ha kilépünk a mindennapok rutinjából. A vágyaink valóra váltásához szükséges tudásra, készségekre és növekedésre csak a komfortzónánk elhagyása után tehetünk szert. A növekedéshez mindig a félelmeinken, új ismeretek, készségek elsajátításán és új nehézségek leküzdésén keresztül vezet az út.
Több megközelítést is alkalmazok, szeretném ezeket megmutatni Neked is. 😊
A holisztikus szemlélet iskolapéldájában a testi-lelki egészséget befolyásoló négy alapterületre összpontosítunk: a táplálkozás, a mozgás, az életvitel és a mentalitás elakadásainak feltérképezése a célunk.
A Coach4Way programjain belül természetesen végig vesszük ezen területeket, azonban programom egyedisége (és sikere), abban rejlik én 4 ösvényre helyezem a hangsúlyt a NAGY EGÉSZEN belül, amelyen egyenként megyünk végig és a siker a végén összefonódik. Egyik nem teljes a másik nélkül.
Egyre több helyen találkozunk a „tudatosság” fogalmával: tudatos életmód, tudatos táplálkozás, tudatos vásárlás stb. de igazából vajon mit is jelent az életünkben a tudatosság?
Nem, ez nem egyenlő azzal, hogy „Én tudom mit akarok és az bármi áron, bárkin keresztül végbe is viszem.” – ez nem tudatosság, hanem görcsös, irányításmániás akarat.
Mutatok egy érdekes gondolatot Carl Gustav Jung svájci pszichológustól: „Mindaddig, amíg a tudattalan nem válik tudatossá, a tudatalatti irányítja az életed, és te azt sorsnak nevezed.”
Egy átlagos ember az életének a 99%-át a múltnak megfelelő, tanult mintái alapján történő reagálásokkal éli, míg csak 1%-ban van jelen saját életében – a váratlan, hirtelen blokkoknál, amikor nincs időnk gondolkodni. De tudd, hogy lehet ezt másképp is!
Ha elindulunk az úton, segítek, hogy kikerülj a magaddal hozott, beléd nevelt viselkedésminták csapdájából, ne a megszokottra építs, hanem a lehető legteljesebben megéld az adott pillanatot, a JELEN-t különböző technikák segítségével.
Az igazi öngondoskodás, hogy megtanulunk a saját életünkre összpontosítani, jelen lenni benne és a legjobb tudásunk szerint eltávolítani minden negatív hatást. A jólét eléréséhez fontos, hogy tudatosan helyet teremtsünk ennek az életünkben. Lényeges, hogy megértsük, hogy ez személyesen érint minket és mi magunk vagyunk felelősek önmagunkért, a cselekedeteinkért. Szükséges, hogy megtanuljunk figyelni és gondozni önmagunkat. Azzal, hogy saját életünkre, saját gondolatainkra, viselkedésünkre és cselekedeteinkre összpontosítunk a világban, megtanuljuk hatékonyan irányítani önmagunkat és biztosítjuk, hogy magas szintű gondolkodásra inspirálódjunk, és mindezt a JELENBEN.
Az első lépés a komplex változáshoz, a táplálkozásunk átalakítása: a táplálékok természetének megismerése és megértése és annak a ténynek a felismerése, hogy a szervezetünket olyan élelmiszerekkel tápláljuk, amelyre valóban szükségünk van.
A funkcionális szemlélet arról szól, hogy olyan ételeket fogyasztunk, amelyek valóban táplálják a testünket és panaszaink ismeretében célzottan támogatják a már sérült funkciókat, miközben a lehető legkevésbé terhelik meg a szervezetünket. Természetesen ez azzal is jár, hogy bizonyos élelmiszereket – melyek ronthatják az egyes funkciókat, vagy épp gyulladást okozhatnak stb. – kerülünk, minimalizáljuk a bevitelüket vagy akár
teljesen el is hagyunk. A jó táplálkozásnak egyszerűnek és stresszmentesnek kell lennie. Nincs szükség éhezésre és egyáltalán nem kell lemondani a finom ízekről sem.
A funkcionális táplálkozás egy dinamikus folyamat, egy szüntelen kommunikáció a testünkkel, ami folyamatos visszajelzéseket küld számunkra. Megfelelő étrendválasztással valódi változásokat érhetünk el, visszafordíthatjuk a már kialakult funkcióromlásokat, búcsút mondhatunk a kellemetlen panaszoknak és visszatalálhatunk az útra, ami közelebb visz a teljes egészségünk megtalálására.
Fontos megértenünk és folyamatosan szem előtt tartanunk, hogy az egészségünk egy többdimenziós modell.
Fizikai testünk van, képesek vagyunk gondolkodni, mentális állapotokat és érzelmeket fenntartani, egy mások által lakott világban élünk, néhányunknak különleges feladatai vannak (családfenntartás, gyereknevelés stb.) és mindegyikünk egy egyedi része magának az élet nagyszerű képének.
A holisztikus egészség egy olyan optimális egészségi állapot, amikor az ember fizikailag, mentálisan és spirituálisan is egyensúlyban van. A teljes személy áll a középpontban, jóléte kiterjed egész testére, lelkére és elméjére. A cél, hogy a test a lehető legjobban működjön egy egészként. Ez egy olyan gondolkodásmód, amely figyelembe veszi, hogy semmi sem létezhet és működhet, az egésztől függetlenül.
A holizmus az egész emberre és az életét, önmagát alkotó összes elemre utal. Minden egyes elem egy egésznek a része, és ha egy rész hibás, rosszul működik vagy hiányos, az kihat az összes többi részre. A történéseket, állapotokat, az éppen zajló folyamatokat egészben értelmezi, egységben szemléli.
Komplex egészségünk legfontosabb lépése a személyes felelősségvállalás. A világon senki nem fogja helyettünk a saját életminőségünket javítani, illetve a saját jólétünket kialakítani!
A lelki jólét akkor jön létre, amikor életünk minden területe kiegyensúlyozottá válik. Ha ezt megtapasztaljuk, igyekezni kell ezt minden nap fenntartani. Fontos, hogy a jelenben jól érezzük magunkat, ami biztosítja a szebb holnapot. A saját személyes egészségünk, jólétünk és boldogságunk érdekében dolgozunk.
Miért nem gyógyulnak az emberek, ha lehetnének egészségesek is? Mik azok a dolgok, amik a legfontosabbak az életedben? Kapcsolódsz-e eléggé vajon a saját egészségedhez? Miért kezdesz el toporogni? Van-e más nézőpont? Hitrendszereink betegítenek meg? Az ébredéshez le kell gyengülni? Miért pont Te?
Ismerősen hangoznak ezek a kérdések? Feltetted már Te is magadnak őket? Elakadásaink, energiablokkjaink nemcsak fizikai, de (általában előtte) még lelki vonalon is megnyilvánulnak. Nem véletlenül mondják, hogy minden betegség lelki alapú, először lélekben jelenik meg és csak később a testben.
A fizikai tünetek, betegségek alacsony rezgésűek, melyeket lelki eredetű fel nem dolgozott traumák, életesemények váltanak ki. Ezért fontos, hogy odafigyeljünk, megértsük lelkünk üzeneteit, hogy megfelelő módon képesek legyünk segíteni rajta és megelőzhessük a testi, fizikai tüneteket, betegségek kialakulását.
Fontos, hogy feltárjuk, megértsük, hogy mi miért nem működik jól az egyes életterületeinken, szervezetünkben. Mi mit befolyásol, hogyan hozhatók össze az érzelmi állapot felborulások, a fizikai egészség romlásával,
s miként hozható helyre az egyensúly az életünkben, az egészségi állapotunkban.
A lelki okok feltárása elindulás egy belső felfedező úton. Közben nagyon fontos szerepe van a felismeréseinknek. Rálátunk arra, ahogyan működünk és miért pont úgy, valamint arra honnan jöttünk és miért ezt az utat választottuk.
A folyamat közben kiemelten fontos az értékek felfedezése, mert ezek tudnak új motivációt adni a régiek helyett, ezek erősítenek, ezek stabilizálnak.
Hitrendszereink akadályozhatják a kibontakozást, a kiteljesedést, az élet teljességének a megélését. Amit gondolsz, ami a meggyőződésed, a hitrendszered, aszerint kezdesz cselekedni. Ha megváltoztatod a gondolataid, elkezdesz másképp cselekedni, ettől elkezd megváltozni az életed.
Mindezért fontos a mentális irányítása gondolatainknak és érzelmeinknek. Spirituálisan megtanulhatunk harmóniában élni önmagunkkal és másokkal is.